Dövlət Komitəsində Böyük Britaniya XİN-in Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya Direktoratlığının rəhbəri ilə görüş keçirilib
Görüşlər 12 İyun, 2018
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev iyunun 11-də Böyük Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya Direktoratlığının rəhbəri Rupert Eynli ilə görüşüb. Dövlət Komitəsinin sədri Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi nəticəsində öz doğma torpaqlarından didərgin düşmüş bir milyondan çox məcburi köçkünün sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı görülən işlər barədə qonağa ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılır. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən də bu istiqamətdə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Bütün bunların nəticəsində 300 minə yaxın məcburi köçkün yeni mənzillərlə təmin olunub. Qeyd edilib ki, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndindən olan məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtmaları ilə artıq respublikanın müxtəlif bölgələrində müvəqqəti məskunlaşmış sakinlərin doğma yurda qayıdışı başlayıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Cocuq Mərcanlının bərpası ilə bağlı Sərəncamına əsasən, kənddə birinci mərhələdə 50 ev tikilib istifadəyə verilib. İkinci mərhələdə tikilən 100 yaşayış evindən 50-nə kəndin respublikanın müxtəlif yerlərində məskunlaşmış sakinləri köçürülüb. Məcburi köçkünlərin Cocuq Mərcanlıya qayıdışı davam edir. Böyük Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya Direktoratlığının rəhbəri Rupert Eynli ölkəsinin Azərbaycan ilə strateji əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb. Böyük Britaniyanın humanitar təşkilatlarının bundan sonra da Azərbaycanda məcburi köçkünlərlə bağlı layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu deyib. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib.

The State Committee held a meeting with the Director for Eastern Europe and Central Asia Directorate of the UK Foreign and Commonwealth Office
Görüşlər 12 JUNE, 2018
On June 11, Rovshan Rzayev, the Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, met with Rupert Ainley, the Director for Eastern Europe and Central Asia Directorate of the UK Foreign and Commonwealth Office. The Chairman of the State Committee informed the guest in detail about the work done to address the social problems of over one million IDPs who were forced to leave their homeland as a result of the occupation of Azerbaijani lands by Armenia and improve their living conditions. It was noted that important steps are being taken by the President Ilham Aliyev towards the solution of social problems of refugees and IDPs and improvement of their living conditions. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also takes consistent and purposeful measures in this area. As a result, nearly 300 thousand IDPs were provided with new apartments. It was noted that IDPs temporarily settled in different parts of the country started to return to their homeland with the return of people from Jojug Marjanli village of Jabrayil region to their homes. According to the Order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on the restoration of Jojug Marjanli, 50 houses were built and put into use in the village within the first stage. Residents of the village settled in different parts of the country were relocated to 50 houses out of 100 built within the second stage. IDPs continue to return to Jojug Marjanli. Rupert Ainley, the Director for Eastern Europe and Central Asia Directorate of the UK Foreign and Commonwealth Office underlined that he attaches a great importance to the strengthening of strategic cooperation between his country and Azerbaijan. He stated that humanitarian organizations of the UK are interested in implementing projects related to IDPs in Azerbaijan hereafter as well. The issues of mutual interest were discussed at the meeting.