Milli Qurtuluş Günü münasibəti ilə Kürdəxanıda məcburi köçkünlər üçün tibbi aksiya keçirilib
Məcburi köçkünlərin birbaşa yaşayış yerlərində hərtərəfli tibbi müayinəyə cəlb olunması üçün Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü, Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə iyunun 14-də Bakının Kürdəxanı qəsəbəsində 15 iyun Milli Qurtuluş Günü münasibəti ilə tibbi aksiya keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətinin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı dayanır. Əhalinin maddi rifahının yaxşılaşdırılması, sosial problemlərinin həlli, o cümlədən yüksək keyfiyyətli səhiyyə xidmətləri ilə təmin edilməsi üçün davamlı və təsirli tədbirlər görülür. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin sağlamlığının qorunmasına da hərtərəfli dövlət qayğısı göstərilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva bu kateqoriyadan olan vətəndaşların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə yanaşı, müntəzəm olaraq zəruri tibbi yardım almasına xüsusi həssaslıqla yanaşır. Məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbələrdə müasir tələblərə cavab verən tibb məntəqələri fəaliyyət göstərir.
Zabrat Müalicə-Diaqnostika Mərkəzində təşkil olunan tibbi aksiyada akademik M.Ə.Mirqasımov adına Respublika Kliniki xəstəxanasının 20 nəfərdən ibarət həkim briqadası məcburi köçkünləri müayinə edib, onlara tibbi xidmət göstərib. Tibbi aksiya çərçivəsində 300 nəfərə yaxın məcburi köçkün müayinə olunub. Səhhətində problem aşkar edilənlərə ilkin diaqnoz qoyulub, müalicə təyin edilib.
Aksiya çərçivəsində məcburi köçkün ailələrindən birinin iki azyaşlı oğlan uşağı sünnət edilib.
Məcburi köçkünlər onların sağlamlığına göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Tibbi aksiyaların məcburi köçkünlər üçün salınmış digər qəsəbələrdə də keçirilməsi nəzərdə tutulub.
27 Aprel, 2024 / Tədbirlər Laçın rayonunun Sus kəndinə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirilib

Medical campaign for IDPs held in Kurdakhani on occasion of National Salvation Day
A medical campaign was held in Kurdakhani settlement of Baku on June 14 on the occasion of June 15 National Salvation Day, on the initiative of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, organized by the Ministry of Health to involve internally displaced persons in a comprehensive medical examination directly in their residential places.
Azerbaijani citizen is in the centre of the social policy of President Ilham Aliyev. Continuous and effective measures are taken to improve material well-being of the population, to solve social problems, including rendering high-quality health services. A comprehensive state care is also provided for protection of health of refugees and internally displaced persons. In addition to improving living conditions of the citizens of this category, First Vice President Mehriban Aliyeva is especially sensitive to their regular taking necessary medical aid. Medical stations that meet modern requirements operate in the settlements built for internally displaced persons.
In the medical campaign at Zabrat Treatment and Diagnostics Center, a 20-member medical brigade of the Republican Clinical Hospital named after academician M.A.Mirgasimov examined IDPs and provided medical service to them. About 300 internally displaced persons were examined within the framework of the medical action. Initial diagnosis was made for those with health problems, treatment determined.
Two minor children of one of the IDP families were circumcised during the action.
Internally displaced persons expressed their gratitude to the leadership of the country for care and attention to their health. Medical actions are also planned in other settlements for IDPs.