Dövlət Komitəsində muğam müsabiqəsinin qalibləri ilə görüş olub
İyunun 25-də Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev VII Muğam Televiziya Müsabiqəsinin əslən Laçın, Zəngilan və Xocalı rayonlarından olan qalibləri ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri gənc xanəndələri respublikamızda və onun hüdudlarından kənarda çox populyar olan ənənəvi müsabiqədə uğur qazanmaları münasibətilə təbrik edib. Qeyd olunub ki,  Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Televiziyasının təşkilatçılığı, Mədəniyyət Nazirliyinin iştirakı ilə Mədəniyyət Fondunun layihəsi əsasında keçirilən bu möhtəşəm sənət yarışması muğam ifaçılığının inkişafında və gələcək nəsillərə çatdırılmasında mühüm rol oynayır. Müsabiqənin təşəbbüsçüsü və ilhamvericisi Birinci vitse-prezident,  Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyeva xalqımızın ən böyük sərvətlərindən biri olan muğam sənətinə xüsusi diqqət və qayğı göstərir. Mehriban xanımın təşəbbüsü və dəstəyi ilə UNESCO-nun mədəni irs siyahısına daxil edilən Azərbaycan xalq sənət nümunələrindən biri də muğamdır. Diqqətə çatdırılıb ki, televiziya muğam müsabiqələri yeni nəsil muğam ifaçılarının, o cümlədən  məcburi köçkün ailələrdən olan istedadlı yeniyetmələrin və gənclərin aşkara çıxarılmasına, böyük sənətə vəsiqə almasına şərait yaradır.
Gənc xanəndələr – Xəyal Hüseynov, Murad Rüstəmzadə (Laçın), Zülfiyyə Cəbrayılzadə (Zəngilan),  Faiq Əkbərov (Xocalı) ölkəmizdə muğam sənətinə, bu sənəti seçən  ifaçılara göstərilən diqqət və qayğıya görə Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildiriblər. Onlar qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllinə dövlətimizin başçısının hərtərəfli qayğısından onların da ailələrinə pay düşdüyünü qeyd edib, eyni zamanda, ata-baba torpaqlarının tezliklə işğaldan azad olunacağına inandıqlarını söyləyiblər.
Dövlət Komitəsinin sədri gənc xanəndələrə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb, onlara xalqımızın və dövlətimizin etimadını hər zaman doğrultmağı tövsiyə edib.

Meeting was held with the winners of mugham contest at the State Committee
On June 25, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs met with the winners of VII Mugham Television Contest, who are from Zangilan and Khojali by birth.
Chairman of the State Committee congratulated the young khanendes (mugham singers) on gaining success in the contest which is very popular in our republic and also beyond its borders. It was noted that this great art competition which was held with the support of Heydar Aliyev Foundation, organization of Azerbaijan Television and participation of the Ministry of Culture based on the project of the Culture Foundation plays an important role in improvement of mugham performing and conveying it to future generations. The initiator and inspiring person of the contest the First Vice President, President of Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva pays particular attention and care to mugham art which is one of the greatest resources of our people. One of the Azerbaijani national arts which were entered into UNESCO cultural heritage list at the initiative and support of Mrs. Mehriban Aliyeva is mugham. It was pointed out that television mugham contests allow finding out new generation mugham performers, including talented adolescents and young people from internally displaced families and integrating them into great art world.
Young khanendes (mugham singers) - Khayal Huseynov, Murad Rustamzada (Lachin), Zulfiyya Jabrayilzada (Zangilan), Faig Akbarov (Khojali) expressed their gratitude to the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva for the attention and care shown to mugham and its performers in our country. They said that their families also benefited from the comprehensive state care shown for addressing the social problems of refugees and IDPs, and underlined that they are confident that their native lands will soon be liberated from the occupation.
Chairman of the State Committee wished success to the young khanendes in their future activities, and recommended them to always justify our people`s and state`s trust in them.