Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda hakimiyyətə gəlişinin 50-ci ildönümü münasibəti ilə konsert keçirilib
Tədbirlər 13 İyul, 2019
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişinin 50-ci ildönümü münasibəti ilə Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü, Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin, Ağdam Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə iyulun 12-də Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsində konsert keçirilib.
Əvvəlcə Ağdam Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Vaqif Həsənov Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı müstəsna xidmətlərindən söz açıb, onun respublikaya ilk dəfə rəhbərlik etdiyi dövrdə bu günkü müstəqilliyimiz üçün mühüm  iqtisadi və mənəvi potensial yaradıldığını bildirib. Qeyd edilib ki, məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldığı və təqiblərə məruz qaldığı dövrdə Qarabağda erməni separatizmi baş qaldırıb, Ermənistan ərazi iddiaları irəli sürərək hərbi təcavüzə əl atıb. Müstəqil dövlətçiliyimizin xilası və xalqımızın üzləşdiyi bəlalardan qurtulması onun yenidən Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıtması sayəsində mümkün olub.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində yurd-yuvasını tərk etmiş qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində sistemli dövlət siyasətinin əsası da Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub və bu siyasət müasir dövrdə daha da zənginləşdirilərək möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Qaçqınların və məcburi  köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması  üçün ardıcıl olaraq kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Bu kateqoriyadan olan insanlar üçün indiyədək bütün zəruri infrastruktur obyektləri ilə təchiz edilmiş 104 qəsəbə tikilib istifadəyə verilib. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva hələ də ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlərin yeni mənzillərə köçürülməsi ilə  bağlı işlərin sürətləndirilməsinə dair verdiyi tapşırığın icrasını şəxsən nəzarətdə saxlayır və bu sahədə işlər ardıcıllıqla davam etdirilir. Sonra respublikamızın tanınmış incəsənət ustaları ağdamlılar qarşısında maraqlı konsert proqramı ilə çıxış ediblər. Konsertdə, əsasən, xalq mahnıları, muğam parçaları ifa olunub.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi, məcburi köçkünlər və Ağdam rayonunun sakinləri iştirak ediblər.
08 May, 2024 / Tədbirlər Dövlət Komitəsi daha bir Beynəlxalq mükafata layiq görülüb
27 Aprel, 2024 / Tədbirlər Laçın rayonunun Sus kəndinə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirilib

Concert on the occasion of the 50th anniversary of Heydar Aliyev`s coming to power in Azerbaijan was held
Tədbirlər 13 JULY, 2019
Concert on the occasion of the 50th anniversary of Heydar Aliyev, the founder of the independent Azerbaijan, world-famous statesman coming to power was held in Guzanli settlement of Agdam at the initiative of the State Committee for Refugees and IDPs and with support of the International Mugham Center, Aghdam Region Executive Power on July 12.
First, the head of Aghdam Region Executive Power Vagif Hasanov spoke about the exceptional services of the Great Leader Heydar Aliyev for the people of Azerbaijan, and said that important economic and moral potential was created for our today`s independence in the period when he first came to power. It was noted that during the period when Heydar Aliyev was dismissed from political power and persecuted, the Armenian separatism started in Karabakh and Armenia committed aggression by initiating territorial claims. The rescue of our independent statehood and escape of our people from the calamity faced were possible by his return to political power in Azerbaijan.
It was noted that foundation of the systematic state policy in the field of work with refugees and IDPs who had to leave their homes as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict was also laid by the Great Leader Heydar Aliyev, and this policy is further enriched and successfully pursued by the President Mr. Ilham Aliyev. Comprehensive consistent measures are being taken to improve the living conditions and increase employment of refugees and IDPs. 104 settlements supplied with all the necessary infrastructure facilities have been built and put into use for people of this category by now. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva personally oversees the implementation of her instruction about accelerating the relocation of IDPs still living under severe conditions to new apartments and the works in this field continue consistently. Later the well-known art masters of our republic gave a great concert for Aghdam people. The concert featured mainly folk songs and mugham pieces.