Dövlət Komitəsinin sədri Almaniyanın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb
Avqustun 8-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Volfqanq Maniqlə görüşüb.
Görüşdə səfirə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun ağır nəticələri barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Azərbaycan ərazisindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair BMT-nin 4 qətnaməsi icra edilmir. 20 ildən çoxdur ki, Dağlıq Qarabağ və onun ətrafında olan 7 rayon işğal altındadır. Ermənistanın hərbi təcavüzü və işğalçılıq siyasəti 1 milyon 200 min azərbaycanlının öz torpaqlarından didərgin düşməsinə, ölkəmizin qaçqınlıq və məcburi köçkünlük problemləri ilə üzləşməsinə səbəb olub. Dövlət Komitəsinin sədri vurğulayıb ki, Almaniyanın ATƏT Minsk Qrupunun üzvü kimi münaqişənin tənzimlənməsində daha fəal iştirak etməsi vacibdir. Azərbaycan dövləti bu problemlərin həlli istiqamətində müntəzəm iş aparır, Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi prioritet vəzifələr ardıcıllıqla yerinə yetirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə böyük layihələr həyata keçirilir. Məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq imkanlarının artırılması məsələlərinə daim diqqət göstərilir.
Səmimi görüşə görə minnətdarlığını bildirən səfir Volfqanq Maniq Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən biri olduğunu qeyd edib. Səfir vurğulayıb ki, 1994-cü ildə ilk dəfə səfər etdiyi Bakı şəhəri əhəmiyyətli dərəcədə dəyişib və inkişaf edib.
Dövlət Komitəsinin sədri Almaniya Federativ Respublikasının beynəlxalq humanitar və inkişaf təşkilatlarının ölkəmizdə məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirdiyi layihələrə görə təşəkkürünü bildirib. Bu sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətli olduğu diqqətə çatdırılıb.
Almaniyalı səfir indiyədək mövcud olan səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib. Söhbət zamanı Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdə məcburi köçkünlərlə bağlı layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduğu qeyd edilib.

Chairman of the State Committee met with the newly appointed Ambassador of Germany in our country
On August 8, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany in our country Wolfgang Manig.
The ambassador was informed at the meeting about the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict and its severe consequences.
It was noted that 4 UN resolutions on the immediate and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan are not being implemented. For more than 20 years, Nagorno-Karabakh and its 7 surrounding regions have been under occupation. Armenia`s military aggression and policy of occupation caused the displacement of 1 million 200 thousand of Azerbaijani from their lands and as a result our country faced refugee and IDP problems. Chairman of the State Committee underlined the importance of the fact that Germany, as a member of the OSCE Minsk Group, should play a more active role in the settlement of the conflict. Azerbaijani government is constantly working on the solution of these problems, and the priority tasks defined by the President Ilham Aliyev are consistently fulfilled. At the initiative and under the guidance of the First Vice President Mehriban Aliyeva, large projects are being implemented. Constant attention is paid to the issues like social protection of IDPs, improvement of their housing and living conditions and increasing employment opportunities.
Expressing his gratitude for the warm meeting, Ambassador Wolfgang Manig noted that the Federal Republic of Germany was one of the first countries to recognize Azerbaijan`s independence. The ambassador underlined that Baku, where he first visited in 1994, had changed and developed significantly.
Chairman of the State Committee expressed gratitude for the projects implemented by international humanitarian and development organizations of the Federal Republic of Germany regarding IDPs in our country. The importance of cooperation in this area was mentioned.
The German ambassador expressed confidence that the existing efficient cooperation will further continue to develop. During the conversation it was noted that the Federal Republic of Germany is interested in implementation of projects regarding IDPs in our country.