Görüşlər 01 Oktyabr, 2019
Oktyabrın 1-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev vətəndaşların növbəti qəbulunu keçirib.
Qəbula gələnlərin hər birinin müraciəti dinlənilib və müvafiq qaydada qeydə alınaraq rəsmiləşdirilib. Müraciətlər, əsasən, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi, məşğulluq, status və digər məsələlərlə bağlı olub.
Komitədə vətəndaşların müraciət hüququnun sərbəst və könüllü həyata keçirilməsi üçün zəruri olan şərait yaradılıb. Qəbula gələn vətəndaşların qaldırdıqları məsələlər diqqətlə araşdırılır və mövcud qanunvericilik çərçivəsində həll edilir.

Görüşlər 01 October, 2019
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, hold the next reception of citizens on October 1.
The appeal of each people who came to the reception was carefully listened to and recorded. Appeals were mainly related to improvement of housing conditions, determination of single monthly allowances, employment, status and other issues.
IDPs were once again informed that addressing their problems is of the priorities of the President Ilham Aliyev`s social policy. Important measures are being taken to improve the housing and living conditions of the citizens from this category, and this process is being implemented in stages. The instruction given by the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva about providing the IDPs living in the most severe conditions with new apartments in the first place is being implemented.